Rozrachunki finansowe wspólnoty mieszkaniowej w trakcie roku i roczne po roku. Prawo, orzecznictwo, praktyka. 25.10.2024 ON-LINE

• Kto odpowiada za mocy prawa za rachunkowość wspólnoty?
  •  Jak rozliczyć wynik finansowy na działalności statutowej?
  • Czy nadwyżkę na mediach można przeznaczać na remonty?
  • Czy właściciel lokalu może mieć roszczenia o podział środków funduszu remontowego?

Celem szkolenia jest uporządkowanie wiedzy na temat rozrachunków we wspólnocie mieszkaniowej.

SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: księgowych oraz zarządów wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości i wszystkich zainteresowanych tematyką szkolenia.

.
PROWADZĄCY: Eugenia Śleszyńska - specjalista z zakresu problematyki gospodarowania i zarządzania nieruchomościami, w tym obsługitechnicznej obiektów budowlanych. Prowadzi wykłady, seminaria i szkolenia na temat rynku nieruchomości. Autorka wielu publikacji poświęconych wieloaspektowym zagadnieniom zarządu nieruchomościami – m.in. „Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku", „Obowiązki właścicieli obiektów budowlanych oraz inwestorów.”

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Prowadzenie ewidencji rachunkowej w warunkach wspólnoty. Prawo, orzecznictwo, praktyka.
  2. Standardy ewidencji księgowej i ewidencji podatkowej wspólnoty.
  3. Opłaty w warunkach działania wspólnoty ich podstawa prawna ich ustalania. Opłaty w warunkach współwłasności ułamkowej lokalu. Prawo, orzecznictwo, praktyka.
  4. Wzór sprawozdania finansowego wspólnoty.
  5. Procedura zatwierdzenia sprawozdania finansowego, metodyka opracowania oraz organizacji głosowania nad uchwałą w tej sprawie.
  6. Rozliczenie wyniku finansowego roku obrachunkowego. Prawo, orzecznictwo, praktyka
  • Jak traktować wynik finansowy roku (nadwyżkę lub stratę bilansową), gdy do 31. marca nie zostało zatwierdzone sprawozdanie finansowe?
  • Jak rozliczyć wynik finansowy na działalności statutowej?
  • Warunki prawne przeznaczenia nadwyżki bilansowej na remonty dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi
  • Warunki prawne i księgowe przeznaczenia nadwyżki bilansowej do jej podziału według udziału właścicieli we współwłasności
  • Warunki prawne i księgowe obciążenia właścicieli lokali stratą bilansową. Jak dokumentować i księgować rozrachunki z tego tytułu?
  1. Podstawa rozrachunków rocznych z właścicielami lokali z tytułu dostawy mediów do ich lokali
  • Jak dokumentować takie obciążenia i rozliczenia? Dlaczego obowiązują przepisy kodeksu cywilnego a nie ustawy o własności lokali?
  • Dlaczego obowiązują przy takich czynnościach przepisy ustawy VAT?
  • Rozliczanie świadczenia cywilnego w odsprzedaży mediów w toku roku i po roku, faktury korygujące. Aspekty finansowe, rachunkowe i podatkowe.
  • Czy nadwyżkę na mediach można przeznaczać na remonty
  1. Roczne rozrachunki finansowe wspólnoty z właścicielami lokali z tytułu obciążenia zwrotem wydatków na opłatę zagospodarowanie odpadami komunalnymi
  • Rozrachunki w trakcie roku i po roku
  • Skutki rachunkowe i podatkowe
  1. Aspekty księgowe rozrachunków, w tym należności głównej i odsetek za zwłokę, jak księgować wpłaty, kiedy i na jakie podstawie doliczać odsetki za zwłokę?
  • Jaka jest podstawa roszczeń odsetkowych wspólnoty z 3 różnych tytułów należności?
  • Kiedy wspólnota mieszkaniowa może obciążać właścicieli lokali odsetkami za zwłokę w zapłacie należności za dostawę mediów do lokali właścicieli?
  1. Czy właściciel lokalu może mieć roszczenia o podział środków ulokowanych na rachunku bankowym, o podział tzw. funduszu remontowego?
  2. Kto odpowiada za rozrachunki finansowe wspólnoty, w tym roczne, czy także księgowy prowadzący obsługę księgową.
piątek, Październik 25, 2024 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 450 zł*+VAT, słownie: czterysta pięćdziesiąt zł 00/100 netto
(koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 420 zł*+VAT, słownie: czterysta dwadzieścia zł 00/100 netto)
– opłata obejmuje: wykład, materiały.
Dla podmiotów, które nie oświadczą, że usługa jest finansowana w co najmniej 70% ze środków publicznych, opłata za szkolenie powiększona jest o 23%VAT.