Podatek VAT w jednostkach samorządu terytorialnego. 30.10.2024 ON-LINE

• Kiedy powstaje obowiązek wystawienia faktury?
  • Jakie są różnice między "zwykłą" fakturą , a fakturą elektroniczną w KSeF?
  • Jak postępować w przypadku przerwy w dostępnie do KSeF?
  • Jak unikać błędów przy wystawieniu faktur i pozostałych dokumentów?
  • Jak rozliczyć podatek od dotacji otrzymanych w 2024 r.?

Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy na temat podatku VAT w JST.

ADRESACI SZKOLENIA: kierownicy jednostek, skarbnicy, główni księgowi, pracownicy działów finansowo-księgowych.

PROWADZĄCY: właścicielka kancelarii podatkowej, doradca podatkowy, certyfikowany księgowy, praktyk rachunkowości z
długoletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu audytów podatkowych w jednostkach sektora publicznego i prywatnego,
wykładowca w szkołach wyższych, specjalistka w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych. Autorka publikacji w zakresie
podatku dochodowego. Uczestniczyła w czynnościach doradczych w zakresie tworzenia procedur centralizacji rozliczeń VAT dla
Gminy Wolbrom, Olesno, Powiatu Bolesławiec, Powiatu Mogilno.

1A. Fakturowanie w świetle przepisów podatkowych

• obowiązek wystawienia faktury- omówienie czynności opodatkowanych w samorządach
  • zasady i terminy wystawiania faktur w jednostkach budżetowych,
  • anulowanie faktury;
  • faktury zaliczkowe;
  • faktury pro-forma;
  • faktura rozliczeniowa;
  • duplikaty faktur;
  • refaktury.
  • faktury korygujące

1B. Zasady funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

• Różnice miedzy „zwykłą” fakturą elektroniczną, a e-fakturą z KSeF
  • Terminy wprowadzenia obowiązkowego fakturowania z pośrednictwem KSeF.
  • Sposób uzyskania dostępu do KSEF
  • Nadawanie uprawnień osobom korzystającym w firmie z KSeF: rodzaje i zakres uprawnień do korzystania z KSeF, nadawanie uprawnień dla osoby będącej administratorem samorządowej jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego, urzędu gminy, starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego.
  • Dane wymagane na e-fakturach w celu przypisania ich bezpośrednio dla samorządowej jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego, urzędu gminy, starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego.
  • Transakcje pozostające poza obowiązkowym fakturowaniem w ramach KSeF.
  • fakturowanie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
  • Zasady postępowania w przypadku przerwy w dostępie do KSeF:
  • wystawianie faktur elektronicznych poza KSeF,
  • obowiązek późniejszego wysłania faktur do KSeF.
  • Zasady oznaczania e-faktur kodem weryfikacyjnym.
  • Termin, w którym uznaje się e-fakturę za wystawioną w ramach KSEF.

1. Moment obowiązku podatkowego- jak wygląda obecnie? Elementy podstawy opodatkowania. Świadczenia nieodpłatne w świetle ustawy VAT. Ważne wyroki TSUE wydane w ostatnim roku i te na które samorządy czekają.
  • Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów (dostawa towarów o charakterze ciągłym). Jaki wpływ na uniknięcie błędów ma poprawne wystawienie faktury sprzedażowej i pozostałych dokumentów sprzedażowych?
  • Obowiązek podatkowy z tytułu usług (usługi o charakterze ciągłym),
  • Szczególne zasady definiowania momentu powstawania obowiązku podatkowego:

- najem,
- dzierżawa,
-  media,

• Stawki podatku VAT (stawka podstawowa i preferencyjne),
  • Kryteria dla ustalenia świadczenia głównego, tj. określającego stawkę i sposób opodatkowania świadczenia kompleksowego. Jaki wpływ na wysokość stawki podatkowej ma świadczenie kompleksowe i dlaczego tak ważne jest rozróżnienie kompleksowości świadczeń od świadczeń pojedynczych?
  • Nieodpłatne świadczenia, a podatek VAT – czy dokonanie darowizny rodzi skutki w podatku VAT, a jeżeli tak to z jakich powodów?

- darowizny,
- prezenty o małej wartości,
- świadczenia na rzecz klientów, pracowników,

1. Sprzedaż majątku ruchomego i nieruchomości w jednostkach sektora finansów publicznych, co się zmieniło?
  • majątek ruchomy w jednostkach sektora finansów publicznych;
  • przykłady zastosowania wyłączeń z ustawy VAT w oparciu o art. 15 ust. 6 ustawy VAT, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych oraz orzecznictwa TS UE;
  1. Zasady opodatkowania otrzymywanych dotacji w 2024 roku, jak rozliczać?

środa, Październik 30, 2024 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 450 zł*+VAT, słownie: czterysta pięćdziesiąt zł 00/100 netto
(koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 420 zł*+VAT, słownie: czterysta dwadzieścia zł 00/100 netto)

– opłata obejmuje: wykład, materiał, zaświadczenia.

Przy zgłoszeniu w terminie do dnia 22.10.2024 – cena promocyjna 395 zł+ VAT* dla każdego uczestnika.