Procedura wydawania decyzji środowiskowych w 2021 r. – problemy praktyki, wymiana doświadczeń, orzecznictwo. 22.01.2021 Szkolenie on-line

• Wpływ tzw. „Dużej nowelizacji” z 24.09.2019 r. na wydanie decyzji środowiskowej – co się zmieniło?
  • Jak prawidłowo interpretować i stosować nowe przepisy, aby uniknąć błędów proceduralnych?
  • Przepisy przejściowe – kiedy i jak je stosować w aktualnym stanie prawnym?
  • Co zawiera nowe rozporządzenie "w sprawie przedsięwzięć"? Jak zmieniła się właściwość organów i ich obowiązki?
  • Zmiany w ustawie Prawo budowlane i Prawo ochrony środowiska – co trzeba wiedzieć?
  • Kiedy decyzja środowiskowa nie jest wymagana? Jakie obowiązki ciążą na organie w związku z koniecznością zapewnienia udziału społeczeństwa w postępowaniu?
SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: pracowników urzędów miast/gmin (wydziałów środowiska, inwestycji), pracowników starostw powiatowych/miast na prawach powiatu (wydziałów środowiska, inwestycji), pracowników urzędów marszałkowskich (wydziałów środowiska, inwestycji, przyznawania środków z funduszy UE), pracowników Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, pracowników Wód Polskich – RZGW i Zarządów Zlewni, a także innych osób zainteresowanych tematyką szkolenia.

PROWADZĄCY: radca prawny, doradca podatkowy, doświadczony trener-praktyk. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikacji radcowskiej przy OIRP w Krakowie oraz studiów podyplomowych Zamówienia publiczne na Wydziale Zarządzania AGH. W latach 2008-2014 pracownik samorządowy (prawnik w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa), od 2012 r. trener szkoleń prawnych (specjalizacja: prawo administracyjne, prawo ochrony środowiska, prawne aspekty procesu inwestycyjno-budowlanego). Prowadzi indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego, Doradcy Podatkowego w Krakowie - www.kancelariamaslowska.pl.

1. Podstawy prawne.
  2. Poprzednie zmiany w ustawie, a przepisy przejściowe (zmiany od 1.01.2017, 1.01.2018, 26.04.2018, 20.09.2018)
  3. Duża nowelizacja ustawy z 24.09 2019 r.;
  • przepisy przejściowe do nowelizacji
  • zmiana właściwości organów dot. Inwestycji gminnych
  • zmiany dot. działania organów opiniujących i uzgadniających w procesie wydawania decyzji
  • zmiany dot. załączanej do wniosku dokumentacji
  • zmiany dot. ustalania kręgu stron postępowania
  • zmiany proceduralne dot. m.in. obwieszczeń, nieuregulowanego stanu prawnego, umarzania i zawieszania postępowania, z naciskiem na odstępstwa od zasad KPA.
  • zmiany dot. kontroli nad prawidłowością wydanych decyzji
  • zmiany dot. Prowadzenia inwestycji budowlanych (zmiany wprowadzone w ustawie prawo budowlane).
  • zmiany w ustawie POŚ; zmiany dot. soos
  • zmiany dot. procedury transgranicznej
  • nowe rozporządzenie RM dot. przedsięwzięć-wraz z omówieniem przepisów przejściowych
  1. Zmiana dot. organów właściwych do wydania oceny wodnoprawnej- nowelizacja z 23.11.2019 wraz z przepisami przejściowymi.
  2. Wpływ innych ustaw na procedury środowiskowe (Prawo wodne, uop i in.).
  3. Przed jakimi decyzjami uzyskuje się decyzję środowiskową, w tym decyzja dla inwestycji zrealizowanej nielegalnie.
  4. Kiedy decyzja środowiskowa nie jest wymagana- omówienie wyjątków.
  5. Wymogi formalne wniosku o decyzję środowiskową.
  6. Procedura w sprawie wydawania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko po zmianach.
  • gdy z wnioskiem złożono raport
  • gdy z wnioskiem złożono kartę informacyjną przedsięwzięcia
  1. Procedura w sprawie wydawania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięć potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko:
  • gdy była przeprowadzana ocena oddziaływania na środowisko
  • bez OOS
  1. Udział organizacji ekologicznych w postępowaniu.
  2. Zapewnienie udziału społeczeństwa w postępowaniu- jakie obowiązki ciążą na organie.
  3. Zmiana decyzji środowiskowej- przesłanki, procedura
  4. Przeniesienie decyzji środowiskowej na inny podmiotprzesłanki, procedura
  5. Wymogi dot. sporządzanej dokumentacji:
  • karta informacyjna przedsięwzięcia
  • raport
  1. Ocena oddziaływania na obszar NATURA2000.
  2. 17. Ponowna ocena oddziaływania na środowisko.
  3. 18. SOOS.
piątek, Styczeń 22, 2021 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 270 zł*+VAT, słownie: dwieście siedemdziesiąt zł 00/100 netto