Praktyczne aspekty rachunkowości budżetowej. RZESZÓW 20.10.2017

• Zmiany w 2017 i 2018 r. w zakresie klasyfikacji budżetowej – jak prawidłowo interpretować nowe przepisy?
  • Przykłady ewidencji księgowej – jak stosować wzory w praktyce?
  • Bieżące problemy związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych – jak wystrzec się praktyk wadliwych?
  • Harmonogram zamknięcia ksiąg rachunkowych za 2017 r. – na co zwrócić szczególną uwagę?
  • Jakie błędy i nieprawidłowości najczęściej stwierdzane są przez kontrole zewnętrzne?
  • Jak ukształtowana jest odpowiedzialność kierownika jednostki za gospodarkę finansową po centralizacji VAT?

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania zadań w zakresie rachunkowości budżetowej oraz omówienie bieżących problemów związanych ze sporządzaniem sprawozdań finansowych.

Uczestnicy zapoznają się także ze zmianami dotyczącymi klasyfikacji budżetowej.

NA SZKOLENIE ZAPRASZAMY: Skarbników, Głównych Księgowych JST, a także pracowników służb finansowo-księgowych zajmujących się prowadzeniem w jednostce ksiąg rachunkowych.

PROWADZĄCY: - Dyplomowany Audytor Sektora Publicznego, członek Stowarzyszenia AW IIA Polska, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, skarbnik powiatu, wcześniej skarbnik gminy, specjalista z zakresu kontroli finansowej i audytu, długoletni praktyk w zakresie rachunkowości i budżetu jednostek samorządu terytorialnego, wykładowca szkoleń z zakresu finansów publicznych, audytu i rachunkowości budżetowej dla jednostek samorządu terytorialnego i jednostek podległych oraz samorządowych osób prawnych

1. Wprowadzenie do przepisów stanowiących podstawę gospodarowania środkami publicznymi oraz tworzenia szczególnych zasad rachunkowości budżetowej w jednostkach samorządu terytorialnego i podległych jednostkach organizacyjnych - wraz ze stanowiskami KSR, Ministra Finansów, KRRIO i według raportów NIK.
  2. Zasady gospodarowania środkami publicznymi  zgodnie z ustawą o finansach publicznych – w powiązaniu ze szczególnymi zasadami rachunkowości budżetowej.
  3. Odpowiedzialność kierownika oraz głównego księgowego jednostki wraz z CUW.
  4. Wykonywanie planu finansowego - należyte wykonywanie kontroli wstępnej, podpisywanie i zatwierdzanie do wypłaty. Klasyfikacja budżetowa (przekrój przez zmiany).
  5. Rachunkowość jednostki na podstawie ustawy o rachunkowości – zasady, podstawowe definicje, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe w budowie (remont, modernizacja), prowadzenie ewidencji księgowej na podstawie dowodów źródłowych. Ewidencja księgowa jako podstawa sporządzania wymaganych sprawozdań jednostkowych i zbiorczych - wybrane przykłady ewidencji księgowej.
  6. Środki pieniężne w kasie i na rachunku bieżącym jednostki.
  7. Zamknięcie roku - zakres, sposób, terminy i częstotliwość inwentaryzacji na podstawie ustawy o rachunkowości. Sporządzanie sprawozdań finansowych na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej. Bilans wykonania budżetu, wyliczenie wolnych środków (różne metody), bilans jednostki - rachunek zysków i strat - zmiany w funduszu jednostki.
  8. Pytania, konsultacje indywidualne.
piątek, Październik 20, 2017 - 10:00
Hotel "Ferdynand", ul.Grottgera 28

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 350 zł*+VAT, słownie: trzysta pięćdziesiąt zł 00/100 netto (koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 330 zł*+VAT, słownie: trzysta trzydzieści zł 00/100 netto).

Przy zgłoszeniu w terminie do dnia 9.10.2017 – cena promocyjna 310 zł+VAT* dla każdego uczestnika.

*Dla podmiotów, które nie przedstawią oświadczenia, że usługa jest finansowana w co najmniej 70% ze środków publicznych, opłata za szkolenie powiększona jest o 23%VAT.