Praca biura rady w 2021 r. – aspekty prawne, zagadnienia praktyczne oraz wpływ pandemii COVID-19. 16.04.2021 r. Szkolenie on-line

• Funkcjonowanie biura rady w czasie zagrożenia COVID-19 – jak prawidłowo realizować obowiązki?
  • Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przeprowadzić sesję zdalną?
  • Na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując sesje rady i posiedzenia komisji? Jak dokumentować obrady?
  • Nowe uprawnienia przewodniczących i radnych – jak realizować je efektywnie i nie naruszyć przy tym RODO?
  • Jak rozwiązać najczęstsze wątpliwości związane z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?
  • Jak w praktyce odróżnić skargę od wniosku i od petycji? Jak chronić dane osobowe – w tym dane wrażliwe – w procedurze rozpatrywania skarg?
SZKOLENIE SKIEROWANE DO: pracowników biura rady, przewodniczących rad gmin i powiatów, radnych, wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), starostów oraz sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego.
  1. Zadania biura rady i organizacja jego pracy (obsługa kancelaryjna, organizacyjna, obsługa formalno-prawna).
  2. Przygotowywanie dokumentów, ogłoszeń, zaproszeń związanych z funkcjonowaniem rady.
  3. Praktyczne funkcjonowanie przepisów ustaw samorządowych w tym zmiany wprowadzone w związku z COVD-19:
  • dostosowanie statutów gmin i powiatów do zmian w prawie,
  • sesje zdalne, głosowania zdalne,
  1. Zmiany w głosowaniu (obowiązek głosowania za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych), obowiązek publikacji imiennych wykazów głosowań m.in. w BIP),
  2. Obowiązek transmitowania i utrwalania obrad rady za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz obowiązek ich udostępniania a RODO. - problemy z sesją zdalną.
  3. Zasady sporządzania protokołu z sesji.
  4. Obowiązek powołania komisji skarg, wniosków i petycji.
  5. Nowe uprawnienia klubów radnych.
  6. Nowe zadanie rady: a) rozpatrywanie raportu o stanie jst oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania z tego tytułu – najlepsze praktyki; zmiany terminów,
  7. Nowe uprawnienia przewodniczącego i radnych:
  • uprawnienia przewodniczącego rady do wydawania poleceń służbowych pracownikom urzędu wykonującym zadania związane z funkcjonowaniem rady, komisji i radnych,
  • nowe uprawnienia radnego - prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, wglądu w działalność urzędu gminy i spółek z udziałem gminy a RODO,
  • nowe zasady składania interpelacji i zapytań – bieżące problemy i ich rozwiązania.
piątek, Kwiecień 16, 2021 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 270 zł*+VAT, słownie: dwieście siedemdziesiąt zł 00/100 netto
– opłata obejmuje: wykład, materiały.