Kontrola wykonywana przez komisje rewizyjne – w warunkach zmienionych przepisów ustaw samorządowych. 28.02.2020 GDAŃSK

• Czego może dotyczyć kontrola? Jak prawidłowo ją przeprowadzić i uniknąć najczęstszych błędów proceduralnych?
  • Jakie podmioty może kontrolować komisja rewizyjna? Czy może "wchodzić" do spółek prawa handlowego?
  • Protokół kontroli – co powinien zawierać? Na co zwrócić uwagę tworząc program kontroli?
  • Ograniczenia w prowadzeniu kontroli – jakich dokumentów nie można udostępnić komisji?
  • Jak mogą być wykonywane nowe, szersze uprawnienia kontrolne radnych?
  • Jaka jest rola komisji rewizyjnej w procedurze absolutoryjnej?

Celem szkolenia jest szczegółowe omówienie praktycznych aspektów realizowania uprawnień i obowiązków przez komisję rewizyjną oraz radnych – w ramach funkcji kontrolnej przypisanej organowi stanowiącemu. Wyjaśnione zostaną zagadnienia związane z zasadami i trybem działania komisji, w tym budzące najczęstsze wątpliwości kwestie proceduralne dotyczące prowadzenia kontroli.
Omówione zostaną też aktualne problemy dotyczące stosowania zmienionych przepisów ustaw samorządowych oraz najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych.
W trakcie zajęć szczególna uwaga poświęcona będzie kwestiom związanym ze stwierdzeniem naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz obowiązkom komisji rewizyjnej w procedurze absolutoryjnej.

SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: przewodniczących rad gmin i powiatów, radnych – w tym członków komisji rewizyjnej, a także do pracowników Biura Obsługi Rady i innych pracowników samorządowych zainteresowanych tematyką szkolenia.

PROWADZĄCY: radca prawny, doświadczony trener z zakresu prawa samorządu terytorialnego. Wieloletni zastępca redaktora naczelnego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” i redaktor naczelny "Pracownika Samorządowego".

1. Skład i zadania komisji rewizyjnej.
  2. Rodzaje i kryteria kontroli wykonywanej przez komisję rewizyjną.
  3. Zasady postępowania kontrolnego.
  4. Tryb prowadzenia kontroli:
  • wszczynanie i zawiadomienia,
  • upoważnienia,
  • przygotowanie programu kontroli,
  • przeprowadzenie kontroli postępowania dowodowego,
  • protokół kontroli.
  1. Dostęp radnych do informacji w procesie kontroli.
  2. Indywidualne uprawnienia kontrolne radnych a uprawnienia komisji rewizyjnej.
  3. Obowiązki komisji rewizyjnej w zakresie zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
  4. Zadania komisji rewizyjnej w procedurze absolutoryjnej.

Ponadto podczas szkolenia zostaną omówione wzory dokumentów załączone do materiałów (w tym: przykładowy regulamin pracy komisji rewizyjnej, protokół kontroli, zawiadomienie o wszczęciu kontroli, wyznaczenie zespołu kontrolnego itp.). W ramach warsztatów omówione zostaną przykładowe programy kontroli poszczególnych jednostek.

piątek, luty 28, 2020 - 10:00
Hotel Focus, ul. Elbląska 85

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 410 zł*+VAT, słownie: czterysta dziesięć zł 00/100 netto (koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 360 zł*+VAT, słownie: trzysta sześćdziesiąt zł 00/100 netto)

Przy zgłoszeniu w terminie do dnia 17.02.2020 – cena promocyjna 349 zł+VAT* dla każdego uczestnika.