Kontrola prowadzona przez radę gminy (radę powiatu) – ze szczególnym uwzględnieniem pracy komisji rewizyjnej. 22.01.2021 r. Szkolenie on-line

• Zadania kontrolne organu stanowiącego a zadania komisji rewizyjnej – co należy wiedzieć?
  • Na co zwrócić uwagę tworząc plan pracy komisji? Co powinien zawierać regulamin pracy komisji rewizyjnej?
  • Zasady postępowania kontrolnego w praktyce – o czym trzeba pamiętać? Jak się przygotować do prowadzenia kontroli? Czyją działalność można skontrolować? Co powinien zawierać protokół kontroli?
  • Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę i uniknąć najczęstszych błędów proceduralnych?
  • Ograniczenia w prowadzeniu kontroli – czego dotyczą? Jakich dokumentów nie można udostępnić komisji?
  • Jak rozumieć indywidualne uprawnienia radnych do przeprowadzenia kontroli? Jak powinny być wykonywane?

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy w zakresie realizowania przez radę gminy (radę powiatu) funkcji kontrolnej. W trakcie zajęć szczegółowo omówione zostaną zagadnienia dotyczące kontroli wykonywanej przez organ stanowiący jednostki samorządowej oraz uprawnienia i obowiązki komisji rewizyjnej.
Przedstawione zostaną m.in. zasady realizacji poszczególnych zadań przez radę i komisję, tryb działania komisji rewizyjnej oraz kwestie związane z prawidłowym przygotowaniem kluczowych dla przeprowadzenia kontroli dokumentów.
Szczególna uwaga poświęcona zostanie procedurze postępowania kontrolnego – w tym omówieniu budzących najczęstsze wątpliwości trudności proceduralnych dotyczących prowadzenia kontroli.

SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: przewodniczących rad gmin i powiatów, radnych – w tym członków komisji rewizyjnej, a także do pracowników Biura Obsługi Rady i innych pracowników samorządowych zainteresowanych tematyką szkolenia.
  1. Rodzaje i kryteria kontroli wykonywanej przez komisję rewizyjną.
  2. Zasady postępowania kontrolnego.
  3. Zasady o charakterze proceduralnym i organizacyjnym.
  4. Dostęp radnych do informacji w procesie kontroli i wynikające z tego ograniczenia.
  5. Charakter prawny nowego uprawnienia indywidualnego do przeprowadzania kontroli przez radnego rady – w sytuacji, gdy rada gminy, jako organ kolegialny, dysponuje kompetencjami kontrolnymi wobec organu wykonawczego – różnice.
  6. Kontrola wykonywana przez komisję rewizyjną:
  • Pozycja prawna komisji i zakres jej działalności,
  • Opracowanie planu pracy komisji,
  • Regulamin pracy komisji.
  1. Tryb prowadzenia kontroli:
  • Wszczynanie i zawiadomienia,
  • Upoważnienia,
  • Przygotowanie programu kontroli,
  • Przeprowadzenie kontroli postępowania dowodowego,
  • Protokół kontroli.
  1. Kontrola jednostek organizacyjnych i ograniczenia.
piątek, Styczeń 22, 2021 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 270 zł*+VAT, słownie: dwieście siedemdziesiąt zł 00/100 netto

– opłata obejmuje: wykład, materiały.