Kontrola prowadzona przez radę gminy i powiatu - z uwzględnieniem komisji rewizyjnej, komisji skarg, wniosków i petycji oraz raportu o stanie JST. 27.05.2019 WARSZAWA

• Co powinien zawierać raport o stanie JST ? Na jakich zasadach radni i mieszkańcy zabierają głos w trakcie debaty?
  • Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę i uniknąć najczęstszych błędów proceduralnych?
  • Regulamin pracy komisji rewizyjnej - co powinien zawierać? Na co zwrócić uwagę tworząc plan pracy komisji?
  • Jak mogą być wykonywane nowe, szersze uprawnienia kontrolne radnych?
  • Ograniczenia w prowadzeniu kontroli – jakich dokumentów nie można udostępnić komisji?
  • Jakie uchybienia najczęściej pojawiają się w toku procedury absolutoryjnej?

Szkolenie ma na celu szczegółowe omówienie praktycznych aspektów wykonywania funkcji ,mkontrolnej przez radę gminy (powiatu) – w tym uprawnień i obowiązków komisji rewizyjnej, a także kwestii proceduralnych związanych z postępowaniem ze skargami, wnioskami i petycjami.
Przedstawiona zostanie także procedura rozpatrzenia raportu o stanie JST – od opracowania treści raportu, poprzez debatę nad raportem, aż po głosowanie nad udzieleniem organowi wykonawczemu wotum zaufania.

SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: przewodniczących rad gmin i powiatów, radnych – w tym członków komisji rewizyjnej oraz członków komisji skarg, wniosków i petycji, a także do pracowników Biura Obsługi Rady i innych pracowników samorządowych zainteresowanych tematyką szkolenia.
  1. Rodzaje i kryteria kontroli wykonywanej przez komisję rewizyjną.
  2. Zasady postępowania kontrolnego.
  3. Zasady o charakterze proceduralnym i organizacyjnym.
  4. Dostęp radnych do informacji w procesie kontroli i wynikające z tego ograniczenia.
  5. Charakter prawny nowego uprawnienia indywidualnego do przeprowadzania kontroli przez radnego rady – w sytuacji, gdy rada gminy, jako organ kolegialny, dysponuje kompetencjami kontrolnymi wobec organu wykonawczego – różnice.
  6. Procedura rozpatrywania skarg przez komisję skarg, wniosków i petycji jako funkcja interwencyjna rady:
  • Przyjmowanie skarg,
  • Rozpatrywanie w komisji i na sesji,
  • Terminy.
  1. Kontrola wykonywana przez komisję rewizyjną:
  • Pozycja prawna komisji i zakres jej działalności,
  • Opracowanie planu pracy komisji,
  • Regulamin pracy komisji.
  1. Tryb prowadzenia kontroli:
  • Wszczynanie i zawiadomienia,
  • Upoważnienia,
  • Przygotowanie programu kontroli,
  • Przeprowadzenie kontroli postępowania dowodowego,
  • Protokół kontroli.
  1. Kontrola jednostek organizacyjnych i jej ograniczenia.
  2. Procedura absolutoryjna w gminie i powiecie – podstawowe zasady i najczęściej pojawiające się uchybienia.
  3. Rozpatrywanie raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego.
  • Proponowana treść raportu,
  • Przebieg sesji, na której jest on rozpatrywany.
  • Wotum zaufania.

Uczestnicy zajęć otrzymają wśród materiałów szkoleniowych m.in. wzory uchwał podejmowanych przez Komisję.

poniedziałek, Maj 27, 2019 - 10:00
As-Bud, al. Jerozolimskie 81

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 380 zł*+VAT, słownie: trzysta osiemdziesiąt zł 00/100 netto (koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 340 zł*+VAT, słownie: trzysta czterdzieści zł 00/100 netto).