Dopłata z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej i dowóz dzieci do szkół – praktyczne aspekty realizacji zadań. 18.12.2019 LUBLIN

• Czy korzystanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych wyklucza stosowanie ulg?  Jak uruchomić nowe połączenie autobusowe?  Czy trzeba dokonać ogłoszenia?
  • Wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej w aktualnym stanie prawnym – co należy wiedzieć?
  • Procedura wyboru operatora – gdzie najczęściej zdarzają się błędy? Jak skonstruować umowę?
  • Organizowanie dowozu dzieci do szkół – sprzedaż biletów czy przewozy zamknięte?   Czy zawsze potrzebna jest opieka?
  • Jak wyliczać kwotę zwracaną opiekunom dzieci niepełnosprawnych za dowóz do szkoły?
  • Jakie elementy musi zawierać "uchwała przystankowa” i co wziąć pod uwagę ustalając stawkę za korzystanie z przystanków? Zarządzanie przystankami w praktyce – o co zadbać organizując ruch?

Celem szkolenia jest szczegółowe omówienie – w ujęciu praktycznym – zadań realizowanych przez samorządy w dziedzinie transportu publicznego osób oraz dowozu dzieci do szkół.

Przedstawione zostaną zagadnienia związane m.in. z przyjęciem ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, w tym kwestia  funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego dofinansowanego dotacją dla samorządów, jak również najczęstsze problemy związane z wykonywaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej i sposoby ich rozwiązania.

Szczególna uwaga poświęcona będzie uregulowaniom ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz ustawy Prawo oświatowe. Omówione zostaną aktualne problemy związane z organizowaniem dowozu dzieci do szkół, opłacalność określonych rozwiązań i możliwości, jakie stwarzają nowe przepisy, a także regulacje dotyczące przystanków.

SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO: pracowników urzędów gmin (miast), starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, a także do przedsiębiorców transportowych i innych osób zainteresowanych tematyką szkolenia.

PROWADZĄCY: radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył studia podyplomowe „Kontrola jakości stosowania prawa przez organy samorządu terytorialnego” na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2009 -2019 członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Doradca ministra i ekspert w Ministerstwie Sprawiedliwości. Doświadczony trener i wykładowca szkoleniowy.

1. Charakterystyka publicznego transportu zbiorowego w Polsce:
  • zezwolenia,
  • ulgi,
  • rozporządzenie 1370/2007,
  • ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.
  1. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych:
  • nowa linia,
  • kwestia dokonania ogłoszenia,
  • cena usługi,
  • problem ulg.
  1. Przewozy o charakterze użyteczności publicznej:
  • ogłoszenie,
  • tryb wyboru operatora,
  • bezpośrednie zawarcie umowy,
  • umowa o świadczenie usług,
  • rekompensata i rozsądny zysk.
  1. Dowóz dzieci do szkół:
  • zakup biletów a przewozy zamknięte,
  • co to jest autobus szkolny?
  • potrzeba zapewnienia opieki,
  • dowóz dzieci z niepełnosprawnościami.
  1. Zarządzanie przystankami:
  • organizacja ruchu,
  • uchwała przystankowa,
  • utrzymanie przystanków,
  • opłaty za korzystanie,
  1. Pytania i dyskusja.

środa, Grudzień 18, 2019 - 10:00
Hotel Mercure Lublin Centrum

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 390 zł*+VAT, słownie: trzysta dziewięćdziesiąt zł 00/100 netto (koszt udziału każdej następnej osoby z tej samej jednostki 350 zł*+VAT, słownie: trzysta pięćdziesiąt zł 00/100 netto)

Przy zgłoszeniu w terminie do dnia 6.12.2019 – cena promocyjna 339 zł+VAT* dla każdego uczestnika.