Dobra współpraca biura rady z radnymi i wójtem w świetle najnowszego orzecznictwa ze szczególnym uwzględnieniem rozpatrywania skarg. 09.12.2022 szkolenie on-line

• Jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie sesji rady?
  • Jakie kompetencje ma wójt a jakie przewodniczący rady?
  • Jakie są uprawnienia poszczególnych komisji i radnych?
  • Jak nie popełniać błędów rozpatrując skargi?
SZKOLENIE SKIEROWANE DO: pracowników biura rady, przewodniczących rad gmin i powiatów, radnych, wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), starostów oraz sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego.

PROWADZĄCY: radca prawny, doświadczony trener z zakresu prawa samorządu terytorialnego. Wieloletni zastępca redaktora naczelnego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” i redaktor naczelny „Pracownika Samorządowego.

1.  Zwoływanie sesji i jej porządek:
  • przygotowanie zwołania (drogą listową, mailową, przez telefon, osoby zaproszone, obecność publiczności)
  • dokumentowanie (projektu uchwał, sporządzanie protokołu i poprawki do protokołu, publikacja w BIP)
  • sesje zwyczajne, nadzwyczajne,
  • przekazanie prowadzenia obrad, przerwa w sesji - kontrowersje
  • procedowanie uchwał a transmisja obrad. RODO.
  • zmiana porządku obrad – moment wprowadzania zmian a zapisy statutów
  • zasady prowadzenia obrad, utrzymywanie porządku podczas obrad, sankcje wobec radnych, wykluczenie radnego, radny uchylający się od głosowania
  1. Proces legislacyjny w świetle orzecznictwa:
  • inicjatywa uchwałodawcza
  • uzgodnienia, opinie (radca prawny, skarbnik, metryczka finansowa projektu uchwały)
  • procedowanie w komisjach
  • procedowanie w radzie

-    zgłaszanie poprawek (kto może, jakie poprawki, kolejność)
-    wnioski formalne a wnioski merytoryczne
-    sposoby glosowania(jawne, tajne, imienne, system elektroniczny),
-    quorum (większość zwykła, bezwzględna, ustawowa)
-    błędy w glosowaniu, reasumpcja głosowania, dopuszczalność reasumpcji, problemy występujące przy głosowaniu elektronicznym.

1. Porządek sesji:
  • zmiana porządku obrad – moment wprowadzania zmian  a zapisy statutów
  1. Obowiązek powołania komisji skarg, wniosków i petycji. Orzecznictwo.
  • Zasady działania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
  • Właściwość Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
  • Postępowanie skargowe – zasady,
  • Postępowanie z petycjami – zasady.
  • Najczęściej pojawiające się zarzuty w skargach i treść petycji.

1. Charakter prawny nowego uprawnieninia indywidualnego do przeprowadzania kontroli przez radnego rady. Orzecznictwo. – w sytuacji, gdy rada gminy, jako organ kolegialny, dysponuje kompetencjami kontrolnymi wobec organu wykonawczego – różnice.

piątek, Grudzień 9, 2022 - 09:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu wynosi 350 zł*+VAT, słownie: trzysta pięćdziesiąt zł 00/100 netto

opłata obejmuje: wykład, materiały.

*Dla podmiotów, które nie oświadczą, że usługa jest finansowana w co najmniej 70% ze środków publicznych, opłata za szkolenie powiększona jest o 23%VAT.